Witamy na stronie pol-went.pl

Bezpłatna wycena
dla Twojego domu

Rekuperacja - montaż

1. Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła i przekazywanie go z jednego medium do drugiego za pomocą wymiennika ciepła. Rekuperacją nazywamy wentylację mechaniczną nawiewno- wywiewną z odzyskiem ciepła. Głównymi składowymi tego systemu są: kanały doprowadzające i odprowadzające powietrze z pomieszczeń oraz urządzenie, które wymusza przepływ powietrza i umożliwia odzysk ciepła, czyli centrala wentylacyjna z rekuperatorem. Przed wdrożeniem projektu konieczna będzie wycena instalacji systemów rekuperacji. 
Podstawowymi elementami centrali są: wentylatory nawiewny i wywiewny, których zadaniem jest przetłaczanie powietrza, filtry oczyszczające powietrze przepływające przez centralę oraz wymiennik ciepła - czyli rekuperator. Do każdego klienta pochodzimy indywidulanie, wykonujemy dostosowany do potrzeb projekt instalacji rekuperacji dla nieruchomości zlokalizowanych w mieście Łódź oraz województwie. 
Zasadę działania centrali wentylacyjnej z rekuperatorem przedstawiono na poniższym schemacie:

 


2. Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Powodów dla których warto zainwestować w rekuperację jest wiele. Podstawowym aspektem jest ekonomia gospodarstwa domowego, jednak warto także pamiętać o poprawie komfortu i zdrowia jego mieszkańców.

Przede wszystkim rekuperacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania powstające na skutek potrzeby dogrzewania zimnego powietrza zewnętrznego nawiewanego do pomieszczeń poprzez system wentylacji grawitacyjnej czy otwieranie okien. Poza tym zastosowanie centrali
wentylacyjnej zapewniania stały dopływ świeżego oraz szybkie i skuteczne usuwanie powietrza zanieczyszczonego (z kuchni, łazienek, WC). W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja zapewnia wentylację niezależnie od pogody, ponadto użytkownik w każdej chwili ma podgląd i wpływ na działanie systemu. Zastosowanie filtrów w centrali zapewnia dopływ czystego powietrza, wolnego od wszelkich zanieczyszczeń, insektów, pyłu, smogu i alergenów. Stały przepływ powietrza w budynku zapewnia likwidację nadmiernej ilości wilgoci, a brak konieczności otwierania okien ogranicza przeciągi oraz hałas uliczny. Przed zamontowaniem systemu należy wykonać profesjonalny projekt instalacji rekuperacji.

 

3. Zalety systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej.

  • Stały, niezależny od warunków pogodowych, w pełni kontrolowany nawiew świeżego powietrza;
  • Skuteczne i szybkie wyciąganie powietrza brudnego i nieprzyjemnych zapachów;
  • Oszczędność energii potrzebnej na dogrzewanie powietrza;
  • Usunięcie wilgoci z pomieszczeń;
  • Filtracja powietrza zapewnia brak zanieczyszczeń, pyłków, alergenów, smogu oraz owadów;
  • Brak przeciągów powodowanych otwieraniem okien;
  • Użytkownik w każdej chwili ma podgląd na działanie systemu oraz możliwość regulacji pracy każdego z jego elementów;
  • Możliwość rozbudowy systemu i uzupełnienie go o dodatkowe funkcje- dogrzewanie, chłodzenie powietrza, współpraca z czujnikami CO2 i wilgotności, gruntowym wymiennikiem, czy pompą ciepła;
  • Wentylacja mechaniczna zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku- za czym idą niższe koszty instalacji c.o.;
  • Budynek jest bezpieczniejszy (zamknięte szczelnie okna);
  • Wentylacja mechaniczna zwiększa standard i wartość rynkową budynku;

4. Fakty i mity

  • Wentylacja mechaniczna jest droga w eksploatacji.
    MIT. Wentylacja grawitacyjna działa najlepiej w porze zimowej. Ciepłe powietrze przez ciąg kominowy zostaje usunięte na zewnątrz, co znacząco wpływa na straty cieplne budynku, automatycznie podwyższając koszty ogrzewania. Wykonanie wentylacji mechanicznej w budynku jednorodzinnym może obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 30%. Główny koszt eksploatacji wentylacji mechanicznej stanowi prąd zużyty przez wentylatory w centrali wentylacyjnej. Przykładowo centrala VUT 350 VB EC A11 o maksymalnej wydajności  415 m3/h zużywa maksymalnie 166 W (niewiele więcej niż dwie żarówki 80W). Centrala wentylacyjna rzadko działa na maksymalnych obrotach wentylatora, częściej na niższych biegach, a wówczas zużycie energii spada
    o 50%, nawet 70%.

  • Rekuperacja musi być zaprojektowana i zamontowana przez specjalistę.
    FAKT. Często zapominamy, że za prawidłową pracę systemu wentylacyjnego odpowiada zarówno właściwie dobrany rekuperator jak i dobrze wykonana instalacja. Należy więc to zadanie powierzyć specjaliście. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja nie będzie słyszalna dla użytkownika oraz będzie ją można wyregulować wg potrzeb. Dodatkowo unikniemy  problemów kondesacji pary wodnej, zarówno na powierzchni  zewnętrznej jak i wewnętrznej kanału.

  • Rekuperacja jest głośna.
    MIT. Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja wentylacji mechanicznej nie ma prawa być słyszalna dla użytkownika. Na ewentualny hałas może się składać kilka czynników np.: zły dobór średnic rur, centrala wentylacyjna o dużym poziomie hałasu, brak izolacji, krótkie odcinki pomiędzy nawiewnikami. W przypadku montażu instalacji wentylacyjnej przez specjalistę unikniemy problemu z głośną wentylacją. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest brak konieczności otwierania okien co skutkuje uniknięciem ulicznego hałasu.

  • Wentylacja mechaniczna wymaga stałej kontroli.
    MIT. Centrale wentylacyjne są dostarczane do klienta najczęściej ze ściennym sterownikiem.
    Obsługa przez klienta końcowego ogranicza się zazwyczaj do włączenia i wyłączenia centrali wentylacyjnej, zmiany biegu czy wymiany filtrów po stosownym komunikacie na sterowniku. Dostawcy urządzeń oferują rozmaite systemy sterowania i nadzoru pracy central, które ograniczają ich obsługę do minimum. Dla przykładu w przypadku sterowników z programatorem tygodniowym  
    o wentylacji mechanicznej możemy sobie przypomnieć dopiero gdy cykl pracy zaburzą nam święta.

  • Ściany w budynku „nie oddychają” przez dużą warstwę izolacji
    FAKT. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma zapewnić świeże powietrze bez alergenów, pyłków i kurzu. Izolacja ma natomiast zapewnić jak najmniejszy współczynnik przenikalności ciepła przez ściany zewnętrzne, czyli ma ochronić przed nadmierną utratą ciepła.

5. Porównanie wentylacji grawitacyjnej z rekuperacją

Wentylacja grawitacyjna jest to dalej najbardziej popularne rozwiązanie wykorzystywane do wentylacji mieszkań, domów oraz budynków użyteczności publicznej. Działa ona na zasadzie różnicy ciśnień wynikającej z różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym a powietrzem wewnątrz budynku oraz działaniem wiatru na budynek. Oprócz szachtów i zamontowanych w nich kratek wentylacyjnych za wentylacje możemy również uznać ruch powietrza wynikający z nieszczelności w oknach i drzwiach. Tego typu wentylacji w żaden sposób nie możemy kontrolować. Często miały miejsce sytuacje kiedy podczas dużego wiatru w mieszkaniach występuje nadmierne przeciągi. Zmiany i kolejne problemy z wentylacją grawitacyjną pojawiły się kiedy do budownictwa weszła szczelna stolarka okienna. Wynikający z tego brak infiltracji powietrza sprawił, że w mieszkaniach zaczęła występować wilgoć, a jakość powietrza ulegała pogorszeniu. Ponadto przy wentylacji grawitacyjnej w wielu przypadkach dochodzi do przenikania zapachów z sąsiednich mieszkań, podłączonych do wspólnego kanału wentylacyjnego. Rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych lub wprowadzenie wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacja.

Dzięki zastosowaniu rekuperacji mamy stałą i w pełnie kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Zużyte powietrze jest wywiewane i zostaje zastąpione świeżym filtrowanym powietrzem. Podczas rekuperacji następuje dodatkowo odzysk ciepła z wywiewanego powietrza dzięki czemu zyskujemy na ogrzewaniu i ograniczamy straty energii. Powietrze jest oczyszczane z kurzów, pyłków zanieczyszczeń smogowych, a nawet wirusów. Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego może być przez nas indywidualnie dostosowana do aktualnych potrzeb. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest rozwiązaniem pozwalającym na utrzymywać  oczekiwane warunki w pomieszczeniu i w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej na pewno pozwoli nam utrzymać optymalny dla nas komfort cieplny.

6. Czy rekuperacje można zamontować w wykończonym domu.

Nie ma przeciwwskazań aby zamontować rekuperator w już wykończonym budynku. W zależności od warunków oraz możliwości konstrukcyjnych. Należy wykonać projekt instalacji rekuperacji. Urządzenia wraz z systemem kanałów można ukryć  w sufitach podwieszanych lub szachtach w nieruchomościach zlokalizowanych w mieście Łódź oraz w województwie. Niestety w większości przypadków może być to bardzo kłopotliwe. Na szczęście rozwój technologii pozwala na zastosowanie nowoczesnych urządzeń z grupy wentylacji decentralnej.  Rekuperatory wentylacji decentralnej są niezwykle sprawne, a ich konstrukcja nie wymaga prowadzenia sieci kanałów. Aby w pełni cieszyć się odzyskiem ciepła i wymianą powietrza w naszym mieszkaniu czy domu. Są to kompaktowe i nowoczesne urządzenia o różnych zakresach wydajności które z powodzeniem wkomponują się w niemal każde już wykończone pomieszczenie. Fachowa wycena instalacji systemów rekuperacji pozwoli w pełni dostosować rozwiązanie do potrzeb klientów. 

7. Wentylacja decentralna co to jest? Czy to to samo co rekuperacja.

Wentylacja decentralna to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu pojedynczych urządzeń zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach bez łączenia ich siecią kanałów. Każde urządzenie może stanowić osobną jednostkę wentylacyjną dla pomieszczenia w którym jest zamontowane. Istnieje też możliwości komunikacji poszczególnych rekuperatorów pomiędzy sobą.  System wentylacji de centralnej jest równie skuteczną metodą rekuperacji jak zastosowanie standardowych central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Ponieważ, każde urządzenie niezależne od gabarytów wyposażone jest w wysokosprawny wymiennik ciepła, filtry oraz wentylatory nawiewne, wywiewne lub jak w przypadku rozwiązań jednorurowych  wentylatory rewersyjne. W tych ostatnich odzysk ciepła ma miejsce po zmianie cyklu pracy urządzenia czyli wywiewania, a następnie nawiewania powietrza w określonym czasie pracy. Powietrze ogrzewa się i chłodzi w wymienniku, gdzie następuje wymiana ciepła czyli rekuperacja.

Po więcej informacji zapraszamy do zakładki wentylacja decentralna

8. Jakie marki rekuperatorów montujemy?

- VENTS

- SALDA

- KOMFOVENT

- THESSLA GREEN

- ZEHNDER

- PRO-VENT (MISTRAL)

- WANAS

- MITSUBISHI

- BARTOSZ

- ALNOR

- AERIS

- DOSPEL

kontaktzadzwoń
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, w celu usprawnienia jej działania i dla celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce. Więcej w polityce cookies.
Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.